O "Tęczowej Krainie"
Publiczne Przedszkole nr 2 „ Tęczowa Kraina” w Choszcznie rozpoczęło działalność w 1979 roku z setką dzieci w wieku przedszkolnym. W roku 1995 r. w sali gimnastycznej została utworzona grupa żłobkowa, do której uczęszczają dzieci od 1 do 3 roku życia. Liczba wychowanków zwiększyła się do 125 dzieci. Brak sali gimnastycznej wymusił reorganizację pomieszczeń. Obszerna szatnia dzieci została wyremontowana i zaadoptowana na salę gimnastyczną. Szatnię przeniesiono na szeroki korytarz przy salach dzieci. Tym sposobem placówka zyskała salę gimnastyczną. Do września 2016 roku przedszkole posiadało 5 sal dydaktycznych i salę gimnastyczną. Dzieci zakwalifikowane były do oddziałów o zbliżonym wieku 3, 4, 5 i 6 – latków i grupy żłobkowej.
Przedszkole położone jest z dala od centrum miasta, otoczone bujną roślinnością. Duża ilość drzew liściastych i żywopłot okalający teren przedszkola izoluje budynek od zgiełku i hałasów ulicznych. Na terenie przedszkola znajduje się duży ogród wyposażonyw nowoczesne urządzenia do zabaw dzieci na powietrzu. Teren w większości porośnięty jest trawą. Stanowi dobre miejsce do podejmowania aktywności fizycznej i różnorodnych zabaw. Plac zabaw w obecnej, atrakcyjnej formie zawdzięczamy akcji „Zagłosuj na swoje miasto” w konkursie Fundacji Muszkieterów ogłoszonej w roku 2012. Mieszkańcy Choszczna przy ogromnym zaangażowaniu naszej placówki, rodziców i instytucji oraz zaprzyjaźnionych placówek przedszkolnych z całej Polski, przyczynili się do wygranej. Efektem wspólnych działań i ogromnego wsparcia środowiska było II miejsce w głosowaniu a tym samym wymarzony plac zabaw wybudowany na terenie naszej placówki. Doceniając nasze zaangażowanie w akcję Burmistrz Choszczna wyposażył pozostałą część przedszkolnego ogrodu w urządzenia do zabaw dla dzieci. Dzięki podjęciu wyzwania i zaangażowaniu w akcję mamy kolorowy, wielofunkcyjny, bogato wyposażony plac zabaw dla dzieci o łącznej wartości ok. 200 tysięcy złotych.
Wyremontowany (docieplony z kolorową elewacją) budynek przedszkola urządzony jest funkcjonalnie i kolorowo. Przedszkole jest parterowe, wyjścia tarasowe na przedszkolne podwórko znajdują się w każdej sali dzieci. Pomieszczenia dydaktyczne są słoneczne, jasne, wyposażone w nowoczesne meble, pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny. Sale, w których nasi wychowankowie bawią się i poznają świat jest urządzona w zależności od wieku dzieci i ich potrzeb. Przy każdej sali znajduje się wyremontowana i nowoczesna łazienka. Kąciki zainteresowań w każdej grupie, organizowane są przy współudziale dzieci, zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami. Ułatwiają kontakty między rówieśnikami oraz między dziećmi a nauczycielem, rozwijają zdolności manualne i sprawność fizyczną, budują zmysł estetyczny, rozwijają umiejętności językowe. W trosce o prawidłowy rozwój mowy i rozwijanie zainteresowań czytelniczych w korytarzu przedszkolnym funkcjonuje kącik biblioteczny, dostępny dla wszystkich dzieci i ich rodziców. W szatni przedszkola, tuż przy wejściu w jednej ze ścian znajduje się duże akwarium, które pozwala na bogacenie doświadczeń przyrodniczych dzieci. Wystrój wnętrz świadczy o dbałości pracowników o estetyczny wygląd przedszkola.
Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców, przedszkole czynne jest przez pięć dni w tygodniu w godzinach od 6.30 do 16.30. W czasie całodniowego pobytu dzieci otrzymują cztery posiłki (śniadanie, II śniadanie, obiad i podwieczorek). Personel kuchenny realizuje indywidualne potrzeby dzieci cierpiących na alergie pokarmowe.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego realizowana w godzinach od 8:00 do 13:00 wspomaga rozwój i edukację dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz zapewnia im możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.
Oferta edukacyjna poszerzona została o zajęcia ruchowe z piłkami "Drużyna Kangura" i taniec współczesny. W zajęciach dodatkowych wszystkie dzieci uczestniczą nieodpłatnie. Dzięki współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym „ Foka” w Choszcznie dzieci 4, 5 i 6 letnie mogą uczęszczać na zajęcia podstawowej nauki pływania, które odbywają się dwa razy w tygodniu na pływalni miejskiej.
Rodzice naszych wychowanków aktywnie uczestniczą w życiu przedszkola. Od 2011 roku przy przedszkolu działa Stowarzyszenie Rodziców „ Tęczowa Kraina”, które współpracuje z przedszkolem w codziennych zadaniach edukacyjnych i wychowawczych, współorganizuje i finansuje imprezy dla dzieci przedszkolnych. W 2012 roku nasze przedszkole wraz ze Stowarzyszeniem Rodziców „Tęczowa Kraina” otrzymało II nagrodę w konkursie „Otwarta Szkoła” organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Fundację Edukacji dla Demokracji. Nagrodzone zostały nasze działania w obszarze: Włączanie rodziców w życie szkoły w projekcie pod nazwą „Koło Teatralne Rodziców – by dzieci były szczęśliwe”. Wniosek zawierał opis działań w realizacji przedstawień teatralnych rodziców dla dzieci.
W 2003 roku nasza placówka po raz pierwszy została wyróżniona Polskim Certyfikatem Jakości „Partnerskie Przedszkole”. Honorowy tytuł odebraliśmy z rąk Sekretarza Stanu Barbary Labudy. W roku 2015 Certyfikat „Partnerskie Przedszkole” został nam przyznany po raz trzeci – tym razem dożywotnio. Nasza praca została wyróżniona również certyfikatami: „Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej”, „Szkoła Promująca Zdrowie”, „Zaczytane przedszkole”. Bierzemy udział w ogólnopolskim programie „Optymistyczne Przedszkole”, za aktywne uczestnictwo w programie w 2017 r. został przyznany nam Herb Optymizmu.
Od początku swej działalności placówką kierowało tylko dwóch dyrektorów, obecny – Filomena Bireta pełni funkcję od 1991 roku. Jest magistrem wychowania przedszkolnego, nauczycielem dyplomowanym, tworzy bardzo dobre warunki do wspomagania rozwoju i edukacji dzieci, dba o zapewnienie dzieciom możliwości zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych. Zarządzając placówką wychodzi naprzeciw potrzebom i problemom dzieci, oczekiwaniom rodziców a także środowiska lokalnego.
Wysoka poprzeczka, jaką stawia sobie i pracownikom, była motorem napędowym do realizacji wielu działań, w tym programu „Partnerskie Przedszkole”. Ukoronowaniem wieloetapowych zadań w tym projekcie było przyznanie placówce w 2015 r. dożywotnio Certyfikatu Jakości „Partnerskie Przedszkole”. Program stanowił kanwę działań służących rozwijaniu partnerstwa pomiędzy przedszkolem, rodzicami a środowiskiem lokalnym oraz podnoszenia standardów pracy placówki w wielu obszarach jego funkcjonowania. Wypracowane efekty stały się mocną stroną pracy przedszkola.
Zabiega o różnorodność programów edukacyjnych i profilaktycznych wspierających realizację zadań dydaktyczno-wychowawczych oraz inicjujących nowe rozwiązania w tym zakresie. Przedsięwzięciem, które sprzyja podnoszeniu poziomu pracy przedszkola jest wdrażany od 2004 r. program Optymistyczne Przedszkole, skierowany nie tylko do wychowanków ale i rodziców oraz pracowników placówki. Celem tego programu jest wzmacnianie u dzieci poczucia własnej wartości, rozwijanie optymizmu, uczenie podejmowania działań konstruktywnych, radzenia sobie w różnych sytuacjach. Ważne jest, aby dzieci były tolerancyjne, wrażliwe, zaangażowane, aby rozwijały swoje talenty i zainteresowania. Program ten skierowany jest nie tylko do dzieci, ale także obejmuje nauczycieli, personel i rodziców. Uczestnictwo w tym programie uruchomiło wiele ciekawych form pracy z dziećmi, jak chociażby Dzień Optymisty, podczas którego przedszkolaki promują optymizm wśród rodziców i mieszkańców Choszczna. Wyrazem uznania za jej zaangażowanie w pracę oraz pasję, z jaką działa na rzecz środowiska wychowania przedszkolnego jest przyznany w 2012 roku prestiżowy tytuł „Perła optymizmu”, który otrzymała z rąk Kapituły Optymistycznego Przedszkola oraz Nagroda Burmistrza Choszczna w 2015 roku.
Ogromnym sukcesem Pani Dyrektor jest stworzenie wyjątkowego klimatu do współpracy z rodzicami. Efektem tych relacji było powstanie w 2011r. Stowarzyszenia Rodziców „Tęczowa Kraina”, które wspiera i pomaga w organizacji imprez dla przedszkolaków. Z obszernej działalności stowarzyszenia na uwagę zasługują charytatywne bale kostiumowe dla rodziców, dochód z imprez finansuje zadania przedszkola. Ciekawą inicjatywą stowarzyszenia jest działalność koła teatralnego i wystawianie autorskich przedstawień teatralnych dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych z terenu miasta i gminy Choszczno. Do tej pory na scenie Choszczeńskiego Domu Kultury odbyło się 11 przedstawień w wykonaniu rodziców. Za aktywność w tej dziedzinie w czerwcu 2012 roku stowarzyszenie zostało nagrodzone II miejscem w konkursie „Otwarta Szkoła” Ministerstwa Edukacji Narodowej i Fundacji Edukacji dla Demokracji.
Pod kierownictwem pani Filomeny Bireta doskonale układają się kontakty przedszkola z instytucjami lokalnymi. Przykładem jest wieloletnia i owocna współpraca z Powiatową Komendą Policji w Choszcznie. Zainicjowana podczas tworzenia programu edukacyjno-profilaktycznego STOPEK. Program realizowany w naszej gminie powstał z myślą o bezpieczeństwie przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Rozwijająca się współpraca zaowocowała cyklem przedstawień teatralnych pt. „Stopkowe przygody”. Przedstawienia odgrywane przez funkcjonariuszy policji podnoszą ważne aspekty wychowawcze i profilaktyczne, są głośnym wydarzeniem w środowisku oświatowym miasta
i gminy. Za wspieranie działań profilaktycznych wobec dzieci w 2014 roku pani Filomena Bireta otrzymała Honorową Odznakę NSZZ Policjantów.
Jako doświadczony nauczyciel dostrzega indywidualne potrzeby i problemy wychowanków, zabiega o tworzenie optymalnych warunków dla rozwoju przedszkolaków. Wspiera rozwijanie uzdolnień i zainteresowań wychowanków motywując do podejmowania wyzwań, interesując się osiągnięciami przedszkolaków i kibicując w rywalizacji konkursowej. Co roku dzieci niecierpliwie czekają na imprezę pt. „Mikołaje na stalowych rumakach”, której jest pomysłodawczynią. Panią Dyrektor można zobaczyć w przedszkolu przebraną za Myszkę Mini, Dziewczynkę czy Optymistyczną Tęczę a wszystko po to, by sprawić radość dzieciom. Jest pełnym energii i kreatywnym dyrektorem, potrafi własnym przykładem zainspirować grono pedagogiczne, pracowników i rodziców do podejmowania inicjatyw na rzecz dobra dzieci oraz rozwoju przedszkola. Bardzo dobrze zna placówkę, bo od lat nią kieruje i kreuje jej działalność. Najlepiej widzi potrzeby Tęczowej Krainy, zarówno te bieżące jak i perspektywiczne. Potrafi dostrzec nowe możliwości rozwoju placówki
w zmieniającej się rzeczywistości.